Jodły i świerki pierwszej klasy

Jodła kaukaska pierwszej klasydrzewka1

Aby uzyskać dobre jakościowo choinki, trzeba zasadzić najwyższej jakości nasiona w osłoniętym miejscu – najlepiej na leśnej polanie, oraz troskliwie pielęgnować drzewka przez cały okres ich wzrostu.

Drzewka pierwszej klasy są praktycznie pozbawione wad. Mają prosty pień, z równomiernie rozłożonymi okółkami. Okółki powinny różnić się od siebie wielkością gałęzi, gdyż drzewko pierwszej klasy powinno mieć wysokość większą niż szerokość. Pędy takich drzewek są grube i dobrze rozwinięte, a miękkie, aksamitne i błyszczące igły trzymają się mocno.

Dużą rolę w prawidłowym rozwoju drzewek pełni umiejętne przycinanie. Co roku, specjalnie wyszkolony pracownik ogląda każdą rosnąca na plantacji choinkę i fachowo wyrównuje boczne przyrosty, nadając drzewkom pożądany kształt.

Gałęzie jodłowe pierwszej klasygalezie2

Fachowa ocena pozwala na kwalifikację jakości gałęzi jodłowych. Typowe gałęzie pierwszej klasy mają od trzech do czterech par odgałęzień. Łatwo je rozpoznać: odgałęzienia mają wielką liczbę mocnych, ciemnozielonych, błyszczących igieł, które są na tyle gęste, że równomiernie pokrywają całą łodygę, nie pozostawiając „łysego” pasa na środku. Gałęzie pierwszej klasy pochodzą z najlepszych jodeł pozostałych po bożonarodzeniowej wycince choinek.

Specjalnie wyszkoleni pracownicy dobierają i wiążą gałęzie pierwszej klasy w pęczki po pięć
kilogramów. Najczęściej gałęzie mają około 80 cm długości, jak te przedstawione na zdjęciu obok.