Drzewka

drzewka3Jodła kaukaska

Jodła kaukaska (łac. Abies Nordmanniana) to szlachetna odmiana jodły, która w naturalnych warunkach porasta górzyste tereny na wschodnich wybrzeżach Morza Czarnego.

W połowie XIX wieku jodła kaukaska została sprowadzona do Danii, gdzie panują doskonałe warunki do jej uprawy. Częste opady i dobre, nie nazbyt piaszczyste gleby gwarantują jej dobry wzrost, a wpływająca łagodząco na klimat bliskość morza minimalizuje ryzyko odmrożenia świeżych przyrostów. Podobne warunki klimatyczne panują również na polskim wybrzeżu, gdzie w 1994 roku założyliśmy pierwszą polską plantację tej szlachetnej odmiany jodły.

Aby uzyskać piękne choinki, trzeba ich doglądać przez cały okres wzrostu – od sadzenia aż po ścięcie. Nawet doskonała pielęgnacja nie daje jednak gwarancji, że wyhodujemy drzewko najwyższej jakości. Dlatego, bazując na latach doświadczeń, duńscy plantatorzy stworzyli na swoich plantacjach choinek uniwersalne zasady klasyfikacji jakości przeznaczonych do sprzedaży drzewek, wprowadzając podział na drzewka pierwszej i drugiej klasy.